Několik pokusů expozic M42 | AstroFoton.cz
zpět

Zpět na aktualizace

Několik pokusů expozic M42

Malý příběh několika pokusů expozic M42 – Velké mlhoviny v Orionu, která patří mezi nejvíce viditelné objekty vesmíru a kde najdete okolo i mnoho detailů pro pozorování. Orion spadá mezi 48 souhvězdí, která zavedl řecký astronom Ptolemaios.

Po delším výpadku oblohy, jsem začal expozice hvězdokup M50 a M67 – obloha 4 z 5. Při běhu expozic dalekohledem 130/f6, brouzdám „dvoustovkou“ po obloze, zkusil jsem Orion, který kulminoval. Během půl hodiny se rozzářil do krásných detailů – obloha v místě snad 2 z 5. I když za  meridiánem moc nefotím ( kvůli malému časovému prostoru), po expozicích hvězdokup jsem fotografickou sestavu okamžitě natočil a zaměřil na mlhovinu M42  -  pět neuvěřitelných snímků, více mi nebylo souzeno ( 2×1min a 3×8min). Škoda, že jsem v tom fofru zapomněl objekt o 10′ posunout nahoru. Pokus druhý den, zvýšit počet expozic, byl už v klasickém duchu nic-moc ( 3×8min) – obloha 3 z 5, rozlišení nic moc. Další dny se mi podařilo udělat ještě tři expozice ( 3×8min), bohužel jen pro ukázku – obloha 4 z 5.

Asi nejvíce fotogenická mlhovna M42.  Rozhřešení v počtu použitých expozic a vyhodnocení kvality expozice najdete na Obloha a expozice – ukázka I.

.