Nevinná záměna sestav | AstroFoton.cz
zpět

Zpět na aktualizace

Nevinná záměna sestav

Andromeda – jedno z nejznámějších souhvězdí. V mytologii je Andromeda dcerou Cephea a Cassiopei, která se vychvalovala, že má dceru krásnější, než mořské nymfy Nereidy – dcery boha moří Nerea. Rozhněvaný Nereus  poslal do Etiopie mořskou obludu Ceta. Jediná možnost, jak zachránit zemi od zkázy, bylo obětovat Andromedu obludě Cetovi připoutanou ke skále. Nakonec všechno dobře dopadlo. Perseus na okřídleném Pegasovi zachránil Andromedu a obludu Ceta změnil v kámen.

Dominantou tohoto souhvězdí – M31 galaxie v Andromedě, nejbližší  velká galaxie, kde jejím průvodcem  jsou malé satelitní galaxie - M32 (na obrázku dole) a M110 (nahoře). Při velmi temné obloze by galaxie měla být vidět pouhým okem, což osobně potvrdit nemohu – sázím spíše na „dvoustovku„.

Pozorování jsem uskutečnil několikrát, ale k expozici jsem se dostal až 04.09.2010 při počasí (obloze) 2 z 5. Plánovaná sestava Lomojuste 80/f4,8 s optickým polem 199′x133′ – akorát pro velikost galaxie 189′ x 61 ‘, ale… říká se „pospíchej pomalu“…

Při zaměřování sestavou Lomojuste 130/f6 s optickým polem 98′x65′, mě záměna vůbec netrkla. Zjistil jsem to až na konci expozic. Při shlédnutí náhledu se mi na displeji galaxie rozrostla do úctyhodných rozměrů, až mi oči málem vypadly z důlku. Takže příště…..

.