Star trails - zdánlivý pohyb hvězd | AstroFoton.cz
zpět

Zpět na aktualizace

Star trails – zdánlivý pohyb hvězd

Psal se rok 1958 – na Jihočeském festivalu v Českém Krumlově instaloval Joan Brehms v zámeckém parku otočné hlediště. Konstrukce ručně obsluhovaná pro přibližně šedesát diváků. Nemusíme jezdit tak daleko, můžeme si pohyblivé hlediště vytvořit sami a bez velké námahy. Zkusme to…

Udělejme si chvilku, zajeďme si na místo, kde z osvětlení nesvítí vůbec nic nebo jinak, kde bude tma jak v pytli. Budeme-li mít ještě trochu štěstí na jasnou noc – nadšení Vás určitě nemine při pohledu na noční oblohu plnou hvězd. Je jich hodně a jsou většinou pro vizuální pohled dost slabé, ale přesto nad hlavou nějaké zářit budou, možná tisíce, co tisíce, možná milióny. Kdo by hvězdy nezkoušel spočítat – zjistíme, že se opravdu nedostanem k číslu 3000. Za dobrých podmínek jich možná bude 2500, možná někde už jen 1250 a ve větším městě, plného prachu a světelného znečištění, skončíme na pár desítkách.

Kde je to otočné hlediště? No přeci každé místo na naši planetě Zemi je jako by „virtuální otočné hlediště“ -  zdánlivý pohyb hvězd na obloze se skládá ze skutečného vlastního pohybu hvězd a z pohybu sluneční soustavy v prostoru.

  • Pohyb nebo jaká si cesta hvězd je i na fotografii – Star trails

.

Star trails

.