Stohlavý drak Ládón | AstroFoton.cz
zpět

Zpět na aktualizace

Stohlavý drak Ládón

Slovo Drak – podstatné jméno  se spoustou možností představ a významů. Mýtické zvíře – popisované v pohádkách, pověstech a příbězích celé řady kultur. V náplni „své práce“ má dva protiklady – dobro a zlo. V asijským zemím je třeba symbolem moci a bohatství a naopak Evropané už ve středověku spojují draka s ničením. Kombinace vzhledu draků splňují snad všechny možnosti představivosti – řecká mytologie uvádí stohlavé a v pohádkách se objevují s lichým počtem, tři až sedmihlavé. A nohy? Běhají po dvou nebo po čtyřech a někteří nemají dokonce žádné, plazí se jako hadi.

Drak nebyl jen mýtický, určitě si každý vzpomene na první pouštění papírových draků. Ve  4. století před naším letopočtem Číňané používali létající draky k plašení ptáků a později i k zastrašování nepřátel. A zase se lišíme, v asijských zemích je to většinou rituální smysl a v Evropě od 15.století se draci pouští většinou pro zábavu.

A jak je to konkrétně u souhvězdí Draka – mýtického stohlavého draka Ládóna, potomka nymfy Echidny a storukého obra Týfóna, střežící zlatá jablka v zahradě Hespedirek?

V řecké a následně i římské mytologii se vyskytuje značné množství příběhů, ale na oblohu se dostal jen obludný drak Ládón, kterého Héraklés, když plnil svůj předposlední, jedenáctý úkol – krále Eurysthea přes zeď zastřelil šípem.  Podle legendy, nejvyšší starověká řecká bohyně Héra, umístila Ládóna na oblohu – souhvězdí Draka.

Z celkového počtu 88 souhvězdí je drak jedním z 48 souhvězdí, která zavedl starořecký astronom Ptolemaios. Souhvězdí, je cirkumpolární severní oblohy ( viditelné u nás po celý rok) a má rozlohu 1 083 čtverečných stupňů. Do velikosti je 8. v pořadí a nevyniká extrémně velkými objekty.

Už jsem Draka pokoušel v květnu roku 2009, galaxii NGC5907 – Třísku . Mé poslední pokusy, získat opět nějaké obrázky z vesmíru, pocházejí opět ze souhvězdí Draka,  Draka Ládónagalaxie M102 , slabá spirální galaxie NGC4236 a velmi slabá galaxie UGC10822.  Klasika oblohy 3 – 4 z 5, provázená skoro u všech expozic, mě neodradila – může být i hůř… Ještě mám v plánu galaxii NGC6503, snad bude lépe.

Vše detailně v galerii Galaxie.

.