Fáze Měsíce - schéma | AstroFoton.cz
zpět

Zpět na informace

Fáze Měsíce – schéma

Na teorii se stále pracuje a tak je třeba možná i tahle jedna hypotéza, že přibližně 50 milionů let po vzniku narazilo do mladé Země potulné těleso o velikosti Marsu. Náraz těleso roztříštilo, těžké železo se spojilo se Zemí a zbytky byly vyhozeny do vesmíru. Na oběžné dráze se časem zbloudilý „materiál“ spojil – vznikl Měsíc s velkým M.
Měsíc obíhá kolem Země po eliptické oběžné dráze, kde nejbližší vzdálenost od nás je 363 104km. U obzoru prý Měsíc vypadá vetší, než vysoko na obloze. Pozor, je to jen klamve skutečnosti je Měsíc všude stále stejně velký. Měsíc je 400x menší než Slunce a je 400x blíže - na obloze mají Slunce a Měsíc stejnou úhlovou velikost. Mezi nimi působí slapové síly, proto Měsíc má vázanou rotaci, tzn. že se otočí kolem své osy za stejnou dobu, za níž oběhne kolem Země – ze Země je vidět jen přivrácená strana Měsíce. Díky libraci, jež jsou důsledky měnící se rychlosti Měsíce a paralaxy, která nám umožňuje se dívat za okraj – vidíme navíc o 9% měsíčního povrchu. Protože se mění úhel mezi Sluncem, Zemí a Měsícem – Měsíc vytváří fáze.

  • Když je Měsíc na stejné straně jako Slunce, my nic nevidíme – osvětlena odvrácená část, Měsíc v novu.
  • Když se Měsíc dostane na opačnou stranu než je Slunce, můžeme se kochat pohledem – ozářena přivrácená strana, Měsíc v úplňku.

Vizuálně můžeme sledovat proměny jeho podob – fáze se střídají a stále opakují v periodě 29,5 pozemských dnů.

  • novu  (novoluní)
  • první čtvrt
  • úplněk
  • poslední čtvrt
  • a zase k novu, kde Měsíc se ztrácí ve sluneční záři.

Pro přehled malé schéma ve dvou barvách. Schéma přejato – Astronomica, upraveno Juste.

Schéma fáze měsíce Č Schéma fáze měsíce Š

.

Pokud se Vám obrázek líbí a budete mít chuť si ho vytisknou, přidávám ještě rozlišení 1900×1900 na staženi v černém a šedivém provedení a pokud si nejste jisti barvou, klikněte si na další obrázek – možnost přímého barevného srovnání.

Schéma Č a Š

.

Když jste si vybrali – můžete stahovat.

Fáze-Měsíce-schéma-Černé Fáze-Měsíce-schéma-Černé2010 Fáze-Měsíce-schéma-Šedivé Fáze-Měsíce-schéma-Šedivé2010

.

Tady jsou Obrázky fáze Měsíce pohromadě.

.