Astro-tipy pro výrobu a opravy | AstroFoton.cz
zpět

Zpět na informace

Astro-tipy pro výrobu a opravy

Příspěvek s výše uvedeným názvem je doplňkem výkresů  a návodů pro astrotechniku. Snažil jsem se informace, které by Vám pomohly, dát do jednoho balíčku. Pokud si  ještě na něco vzpomenu, co by bylo důležité, doplním…

Opracování duralu

Dural se obrábí jedna báseň, občas v něm však hrkne – potom se zadírá, kouše a píská. Všemu zabrání líh, stačí občas kapka, která nechává nástroj čistý, udělá hezký povrch a závitník se nám nekousne – nepraskne. Při pasování jemných závitů v duralu ( točených nožem) je dobré závity máznout, aby se při pasování nekously.

Přesnost dílů

U všech výkresů s astrotechnikou uvádím souosost, souběžnost, vyrovnat nebo točit na jedno upnutí. Otřepané fráze, ale věřte -  pečlivost přinese ovoce. (U čočkových dalekohledů jsou nepřesnosti nejbolestivější, které není možné potom eliminovat.  Nezapomeňtesouběžnost dosedacích ploch je priorita úspěchu číslo jedna u všech použitých dílů.

  • Dílů bylo poměrně hodně, abych se vyhnul chybám – na měření jsem použil kalibry ( 64mm, 54mm atd.)
  • Souběžnost dosedacích ploch všech dílů je dobré měřit na desce indikátorem – výsledek musí být vždy „nula“.

Dural uvnitř dalekohledu

U všech otvorů, které nejsou funkční, používám drsnější povrch – rozptyl světla. Na výkresech jsou v těchto místech někdy závity, které tento povrch vytvoří. Úplně však stačí povrch „ohrubovat“ rychlým posuvem nože – vytvoří se falešný závit. Všechny díly z hliníkových tabulí nebo duralových trubek (tubusy, rosnice atd) – vylepuji sametovou tapetou.

Vzhled dílů z duralu

Finální povrchová úprava duralu už jen zvýrazní vzhled jakékoliv součástky. U dalekohledů je součástek v podobě redukcí a nástavců poměrně hodně. Někdy se stane, že součástky z galvaniky nejsou všechny černé – tady doslova platí – černá hraje všemi barvami. Nemusí to být třeba chyba galvaniky, ale může vzniknout už v různém typu duralu a nebo v jakosti opracování.  Jelikož mi vadí, když černá není černá, upravuji vždycky preventivně povrch lakemspray matově černý (pozor – pouze viditelný povrch, né závit).

Plastové astro-šrouby

V technických plastech koncem 20.století se udělal veliký pokrok. Po novoduru, silonu, polyamidu dnes seženete prakticky všechno, co byste potřebovali. V jaké barvě? Jakou si přejete. I když chemicky černěný dural povrch trochu přitvrdí, je třeba ho v exponovaných místech chránit. Technický plast používám jen na astro-šrouby (min. M5) – velmi houževnatý a tvrdý s názvem ERTACETAL POM C černý. Vyrábí se v různých průměrech – lehký a velmi dobře se obrábí.

Tvary šroubů

Pokud pracujete s plas. šrouby, vždy je potřeba osadit na začátku přibližně 1mm závitu ( M6,M5), nehledě na zakončení tvaru dosedací plochy závitu – 30°, 45° nebo rovina. Důvod je prostý : možnost deformace plastu a vytlačení otřepů do prostoru závitu, které by narušovaly dosedací plochu a znemožnily by pohyb šroubu.

Uvnitř dalekohledu – matově černá

U barev nevím, zda-li se něco změnilo k lepšímu nebo horšímu. Je pravda, že hodně barev se už nedělá. Jedna z nich, která vymizela z trhu je barva na školní tabule, nádherná matově zelená nebo černá. Je zajímavé Německo, kde do dneška asi natírají tabule klasicky a kde se ještě vyrábí. Povrchová úprava duralu je sice barva černá, ale má odlesk a je nutné viditelné plochy uvnitř všech dalekohledů natřít matově na černo ( hrubý povrch těchto nefunkčních částí je jen předností a usnadnění práce). Ten černý zázrak se jmenuje : SCHULTAFEL LACK – SCHWARZ MATT v balení 750ml.

Sametová tapeta

Na trhu je více typů. Tahle je však akorát  – 0,25mm, velmi dobře lepí a není náchylná na vlhkost (odlepení). Použití u vnitřních ploch dalekohledů nebo pro náhražku filcu (třmeny atd.atp). Sametová tapeta s názvem DC-FIX černá.

Mazadlo pro šroubení

Pro šroubení Helicar Focuser ve finále je třeba „mazadlo“ vyzkoušet, protože jemný závit vyžaduje zvláštní péči – mazání akorát. Všem bude asi lépe dostupná plastová krabička s názvem Molyka G. Plastické mazivo na bázi litných mýdel s přísadou onoho grafitu a MOS2 pro rozmezí teplot od -30°C do +120°C.  Dobře přilne na součástku a odolává vodě. V tomto případě je dobré mírně promíchat olejem, aby bylo „mazadlo“ řidší – podle potřeby skutečné vůle šroubení, vyplatí se vyzkoušet – vydrží neskutečně dlouho.

Mazadlo pro šneky, ozubená kola a kluzné plochy.

Tady asi každý laboruje a zkouší. Mně se nejvíce osvědčilo „mazadlo“ pro šnek s ozubeným kolem montáže – opět plastické mazivo Molyka G (přidávám ještě špetku grafitu). Tentokrát neředit a použít ho tak, jak je. Má vynikající mazací vlastnosti a netvrdne. „Mazadlo“ můžete použít i na kluznou plochu s drážkou 90° u šroubení HF nebo pro kluzná ložiska montáží, kde eliminuje větší vůle hřídel-pouzdro. Volba padla na tento produkt nejenom kvůli grafitu, ale hlavně pro stálost vlastností při extrémních teplotách od -30°C do +120°C.

Rozměry v astro

Aspoň jednou každý zažil rozčarování při prvním použití okuláru – velká vůle. Jó palce, divím se, že se ještě dnes používají – rozměry bez tolerance 1,25″- 31,75mm  2″- 50,80mm.

Pokud tedy budete vyrábět nějakou součástku, tak určitě ne v palcích. Udělal jsem si střední toleranci na rozměr 2″ a 1,25″. Pokud Vám hodnota ještě nepasuje, tak je rozměr opravdu někde jinde, což bývá dost často – nutné improvizovat.

  • Na 2″ naměřeno – okulárový rozměr povrchu vyšší řady okulárů bývá 50,70 až 50.73mm.
  • Na 1,25″ naměřeno – okulárový rozměr povrchu vyšší řady okulárů bývá 31,65 až 31.68mm.

Výsledky pro výkresovou dokumentaci

  • Pro výrobu 2″         -  povrch dělám 50,73mm 0,00/+ 0,02 // otvor 50,80mm 0,00/ – 0,02
  • Pro výrobu 1,25″  -  povrch dělám 31,65mm 0,00/+ 0,02 // otvor 31,73mm  0,00/ – 0,02

Vůli u všeho používám kolem 0,05mm, ve vztahu otvor – povrch. Přesné díly, jako reduktory, korektory atd, pečlivě změřit a pasovat zvlášť na danou míru. Typ – užší tolerance v noci a ještě v zimě je fakt problém.

Rozměry závitu astro-filtrů

2″  -  48,00 x 0,75mm // 1,25″ je bez záruky – 28,50 x 0,6mm

Rozměr závitu na vstupu rovnače pole Lomo

104,00 x 1mm

Rozměr závitu na výtahu VIXEN

60,00 x 0,75mm

Prodávaný fotografický adaptér

Závit 42,00 x 0,75mm // Zámek 52mm

Fotografický adaptér T2 – zámek s filtrem Juste

Napojení fotoaparát-dalekohled  -  povrch 54,00mm   – 0,01/ – 0,03 // otvor  54,00mm  + 0,02/ + 0,04

Univerzální Astro adaptér – zámek Juste

Univerzální napojení různých nástavců pomocí zámku  -  povrch 64,00  – 0,01/ – 0,03 // otvor 64,00  + 0,02/ + 0,04

.

Pokud některé výrobky už nejsou na trhu, tak se omlouvám – běh času nelze zastavit…

.