Fotomontáž | AstroFoton.cz
zpět

Zpět na informace

Fotomontáž

Koláž, montáž, fotomontáž, „demontáž, masáž“, skládání fotografií – jak to pojmenovat? Trochu z historie…  Úplně na začátku byl jakýsi pokus lepení – určitý výtvarný projev. Slovo odvozuje svůj původ z francouzského „collage“,  znamenající lepení, které by tedy mělo být určujícím znakem, ale ne měřítkem.

Koláž - Za objevitele koláže je považován Max Ernst, který začátkem 20.století převedl metodu koláže z pocitové sféry dadaismu do poloh surrealismu. Pojem „koláž“ se rozšířil a přenesl do dalších oborů, v nichž se užívá sestřihu a spojení různých částí do nového celku. Koláž je jedním z nejpozoruhodnějších a také nejtypičtějších technických a výrazových prostředků, které se objevily na umělecké scéně 20. století. Umožňuje rychleji, bezprostředněji a také přesněji najít souvislosti mezi některými výtvarnými prvky.

Fotomontáž - existuje pravděpodobně již od vzniku fotografie. Dokazuje to fotografie francouzské umělkyně Marie-Blanche-Hennelle Fournier s názvem Fournier The Madame B Album, přibližně ze sedmdesátých let 19. století.
Fotomontáž je tvořena specifickým použitím techniky fotografických obrazů. Skutečná fotomontáž tak představuje dva obrazy exponované v různý čas. Nápad fotomontáže vychází z myšlenky hnutí Dada, které prosazovalo utváření nových forem skrze fotografii a jako první tvořili fotomontáže již kolem roku 1919.

Kdysi dávno mě kolážové techniky v malbě  hrozně nadchly – plastický obraz, technika barev od Alana Aldridge… Jsem rád, že se mohu k tomu zase vrátit, z jiné pozice a s jinou technikou. Jak jsem už psal někde na začátku,  nápad astro – fotomontáže vznikl u vytváření stránek.  Spojeny jsou dva snímky,  jeden klasický a druhý astro.

Nedávno se mě někdo ptal, jak mi obrázek trvá dlouho?

  • Klasika - V moři starších fotek, kde jsem s další úpravou nepočítal, moc výběr není. Dnes už si hledám a připravím kompozici pro konečný obrázek. Nedá se použít všechno, chce to čas. Po nafocení více expozic – 1hod. výběr  toho pravého .
  • Astro - Když budu počítat přípravu, expozici, skládání, úpravu v PC na konečnou podobu,  tak budu na čase kolem 8-15hod. Jenom na finálním obrázku se čas nedá nikdy odhadnout – od 3-9hod
  • Fotomontáž - spojení klasiky a astro trvá od 4-8hod. Nejdéle trvaly Čediče a Kamenný most – skoro 8hod. ( Na klasice je použito spousta technik ).

Odpověď zní

  1. 1hod.  – výběr  toho pravého popředí
  2. 8-15hod.  – přípravu, samotnou expozici obrázků, skládání, úpravu v PC na konečnou podobu
  3. 4-8hod- spojení klasiky a astro nebo jinak fotomontáž

Jeden obrázek ve  Fantazii zabere  zhruba čas  – 13-24hod. a pak to nedělejte…

.