Začátky zpracování | AstroFoton.cz
zpět

Zpět na informace

Začátky zpracování

Většinou jsem vinou techniky, obsluhy nebo počasí nepovedené obrázky  mazal. Škoda, dnes už bych to neudělal. Problémy – tečky na optice, světelné znečištění, které se nám vrací jako bumerang z městského osvětlení,  jdou vcelku docela slušně graficky odstranit. Za nepřítele číslo jedna považuji počasí a šum. Začátky byly opravdu těžké, noční můry každou chvilku – u tohoto koníčku tím asi prošli všichni.

Jednu takovou velkou můru mám do dneška v paměti schovanou. Jmenuje se NGC 6946, nevýrazná galaxie v souhvězdí Kefeus, obklopená množstvím hvězd. V její blízkosti sousedí hvězdokupa NGC 6939, zajímavá kombinace nejenom pro oko, ale i pro grafické zpracování.

Před půl nocí jsem fotil malou, úzkou galaxii NGC 5907 časem 11×8min. Počasí bylo nádherné, obloha 2 z 5. Po půlnoci  se začala  dělat mlha – obloha 3-4 z 5. Váhal jsem, zda-li mám vůbec začít. Hezkých dnů ubývá, volba byla jasná – exponovat časem 11×8min. Po sloučení v DSS a kalibraci V AP se mi ježily vlasy na hlavě. Pozadí s obrovským šumem, množství hvězd díky pointaci zvětšené ( špatné vidění ) a  hvězdokupa jako děravá koule, galaxie nikde… Dlouho mně trvalo, než jsem začal zkoušet s ní něco udělat, tenkrát – marně. Novým zpracováním se docela povedla. V ukázce první srovnání…

Druhé srovnání je galaxie M101. Je to pro Vás asi vysvobození, že si ten den vůbec nevybavuji. Takže jen doplním,  expozice v „oblíbených“  hodnotách 11×8min.

Na obrázcích dole je vidět deformace pozadí při přehnaném zmenšování hvězd, parazitní světlo všeho druhu atd… Příklady  špatné expozice nebo špatně odvedené práce při zpracováníty začátky...

Začátky

NGC 6949, NGC 5907, M101 v galerii  Galaxie

.