Meridián a pozice | AstroFoton.cz
zpět

Zpět na informace

Meridián a pozice

Odpoledne se ozval křupavý zvuk od padajícího stromu, že by přeci začali kácet zdejší les?  Po pár minutách mi narostlo ucho do ohromných rozměrů.  Nedýchám a čekám na další …… nic. Další strom už nepadnul, takže zase pouze nějaká jedna jediná sušina.

Nejlepší rozhled po noční obloze nemám. Obklopen kopci -  připadá  mi pohled na oblohu jako pohled z trychtýře. Mlhy a opary jsou skoro na denním pořádku. Pozice není sice ideální, ale zase ne tak katastrofální.  Pro astrofotografii si nemohu moc vymýšlet, musím vše řešit mezi  60°-severovýchodně  a  180°-jižně, protože za 180° mi časového prostoru už  moc pro focení nezbývá, díky zdejšímu lesu.  Astronomický poledník na 180° nebo-li meridián, ukazatel hvězdného času – je důležitý pro astronomii, tak i pro mé focení.

  • Pro astronomii meridián představuje  jakou si kružnici, na které kulminují  třeba souhvězdí a Slunce ( jsou nejvýše).  S nebeským rovníkem pak tvoří na sféře velmi přesné hvězdné hodiny – pomáhají určit,  jak je natočena nebeská sféra.
  • Pro mé focení,  meridián znamená pouze stop – konec expozice. Rovníkovou (paralaktickou) montáž, kterou vlastním,  neumožňuje plynulý přechod přes tento bod při focení jako montáž vidlicová. Možné přeložení  montáže s dalekohledem a opětovné zaměření objektu – vždy raději odkládám.

.