Nástavec na T2 | AstroFoton.cz
zpět

Zpět na informace

Nástavce na T2

Při koupi spotřebních výrobků  narazíme v návodu na spoustu slovních spojení a obratů. Každý výrobce si chrání svoje výrobky, takže nás už dnes nepřekvapí – „bohaté příslušenství“, které pasuje jen pro onen výrobek, ne-li model.  Ani pojem „univerzální použití“ už dnes není důvěryhodný -  sice varianta je lákavá, ale co když bude nepoužitelná nebo dokonce zbytečná. Příkladů by bylo dost a vždycky to jsou nemalé částky, které musíme utratit, abychom výrobek mohli použít v celém rozsahu…  A tak opravdu nevím, jak univerzální nástavec na T2 popsat, aby neztratil lesk a spíše vyzněl jako kdysi bejvávalo – univerzální použití – super, všichni jsme se radovali.

nastavce-na-t2

.

Po banálním nápadu  – Úpravy redukcí pro okuláry, přes Fotografický adaptéru s filtrem na zámek s T2 – pokračuji dál. Kdo neupravoval a jen relaxoval po článku Úprava redukci okulárů – má smůlu, protože – Univerzální nástavec pro okuláry musí být parfokální  s fotoaparátem. Kdo používá fotoaparát bez živého náhledu a PC,  tak si umí asi představit proceduru  – zaostření a zaměření. Připravuji ještě článek, kde popíšu metody, které používám…

(UP 01.04.2011 – Ostrost a ostření expozice – metody ).

Jak zkalibrovat univerzální nástavec

Postup jednoduchý, trochu trpělivosti neškodí a je to na stálo.

 1. Nasadíme objímku s pomocnými paprsky -  čtyři ( pro tmavší oblohu – kontrast) nebo šest paprsků.
 2. Na závit T2 našroubujeme zámek z fotografického adaptéru a upevníme univerzální nástavec s průměrem 2“.
 3. Pro hrubé zaostření použijeme redukci s okulárem 6-8mm.
 4. Po hrubém zaostření, místo univerzálního nástavce, upevníme na zámek – fotoaparát s fotografickým adaptérem a filtrem.
 5. Uděláme pár expozic po 0,025mm na mechanickém odečtu.
 6. Pod zvětšením na displeji vybereme nejostřejší obrázek,  nastavíme na mechanickém odečtu hodnotu – podle výběru a zajistíme. Máme základ hotový - Kalibrace fotoaparátu s ostrým obrazem.
 7. Fotoaparát sundáme a na zámek nasadíme zpět univerzální nástavec. Vložíme okulár 6-8mm s redukcí.
 8. Protože jsme kalibrovali okuláry na parfokální s redukcí, budeme upravovat univerzální nástavec -  pouze jeho délku, až bude upraven na ostrý obraz a tím i identický s fotoaparátem bude hotovo -  Kalibrace univerzálního nástavce pro okuláry, parfokální  s fotoaparátem.
 • Pozor, bude-li větší časový odstup, půl hodina i více, mezi zkouškou ostrosti nástavců a okulárů – doporučuji provést kalibraci fotoaparátu znovu – opravdu záleží na počasí(obloze).

Použití

 • Univerzální nástavec na zámek s T2 – byl vyroben hlavně pro ostření a k vizuálním náhledům. I když dnes k ostření používám živý náhled fotoaparátu, tak jsou chvíle – kdy jsem rád, že je po ruce.
 • Nástavec na zámek s T2, okulár s křížem / CCD – protože rovnač pole pro Triplet 130 moc nesundávám ( váhu přes 1kg),  tak pro pointaci,  Tripletu 80,  musel být vyroben jiný -  kratší typ.

Upozorňuji – všechny výkresy jsou  pracovní  v měřítku 1:1. Na web je neupravuji, jen dopisuji tužkou detaily, které byste měli vědět.

Výkresy pro univerzální nástavec na zámek s T2 a nástavec pro kříž/CCD ke stažení v zipu.

Nástavce-na-T2 Nástavce-na-T22005

.

Související články  Úpravy redukcí pro okuláry Fotografický adaptér s filtrem a zámkem na T2

.

Astro-tipy pro výrobu a opravy

.