Navzorkování barev v Adobe Photoshop | AstroFoton.cz
zpět

Zpět na informace

Navzorkování barev v Adobe Photoshop

Zřejmě na internetu je hromada programů, které vygenerují správné barvy astrofotografie, ale co je vlastně správné? U klasické fotografie pro přirozenou barvu existuje funkce vyvážení bílé (WB)tzv. aby bílá bílou byla. Pokud Vám záleží na snímku a fakt bílá není bílou, vyfotografujeme bílý objekt a snímek uložený na kartě použijeme jako uživatelské nastavení bílé - jak jednoduché.

U astrofotografie tato funkce neexistuje, protože fotíte za tmy a v cestě za dalekým vesmírem je filtr. Udělal jsem pokusy expozice barevného spektra,  jak Canonu 350Da tak 550D v sestavě dalekohledu,  vyzněl v očekávaných modrých barvách.

Vzorky-12

.

Naštěstí jsou grafické programy, které mají jednu bezva věc – vzorkování barev. Základní postup nastavení je na Kapátka, body a vzorky barev v Adobe Photoshop. Jakou zvolím kombinaci vzorků RGB – rozhoduji podle typu objektu, což při mé představivosti je vždy od samého začátku dost těžké – některé kombinace jsou pohlednější, než „správné barvy objektu“. Nakonec zpracuji dva vzorky a u KAL-OBJEKT je sloučím maskou. Dobrý tip :

  • Než vzorek pustím dál, rozzářím ho trochu křivkou, občas se barvy nepovedou, tak včas udělám úpravu…
Navzorkování barev

.