Obarvení astrofotografie H-alfa v Adobe Photoshop | AstroFoton.cz
zpět

Zpět na informace

Obarvení astrofotografie H-alfa v Adobe Photoshop

Moje první astrofotografie s filtrem Ha7  je Srpková emisní mlhovina NGC6888. Po zpracování jsem začal porovnávat s astrofotografií  NGC6888 v RGB nafocenou o pár dní dříve. Musím uznat, že H-alfa je o proti barevné expozici plná detailů, ale…  Jak už jsem psal v článku Černobílá astrofotografie (BW)černá a bílá, asi nejsilnější vjemová a magická kombinace, ale……

Nebudu chodit okolo horké kaše – černobílá je krásná kombinace, ale…  tady mi přeci jenom chyběla barva. Začal jsem zkoušet, jak jinak, zase v Adobe Photoshop. Color nebo-li obarvení obrazu H-alfa skončilo banální technikou, která měla jeden háček – vzhled byl jak u expozice Raw, tzn. celé i s hvězdami do červena. Po zkouškách se mi nakonec podařilo hvězdy eliminovat na původní barvu a dodat vrstvou více světla do prostoru mlhovin. Potom už je kousek k provedení barevných kombinací -  Bicolor a Triocolor. Spousty klikání převedeno do akce :

  • Akce BARČB -  Obarvení astrofotografie v H-alfa
  • Akce ISH.BARČB -  Obarvení astrofotografie v H-alfa bez hvězd

Tyto akce budou přidány s kalibrací expozice v H-alfa do ČB ve verzi  Technika Astro-Juste 12,10 . Obarvení astrofotografií touto technikou můžete vidět v galerii Mlhoviny nebo v pestrém provedení v galerii Astrofotografie….. Než však kliknete na odkaz, tak jen připomenu  -  tvoříme výtvarnou astrofotografii s důrazem na estetickou hodnotu obrazu, kde jde o subjektivní vize autora. Laicky řečeno, astrofotograf vytváří své originály a nepřesvědčuje okolí o správnosti svého podání - to je  Astrofotofantazie.

Pro ukázku zpracování v Adobe Photoshop jsem naskenoval emisní mlhovinu IC1848 – můžete se mrknou…

Obarvení astrofotografie H-alfa

.