Obloha a expozice astrofotografie | AstroFoton.cz
zpět

Zpět na informace

Obloha a expozice astrofotografie

Vždyť je venku mlha, co tam budeš dělat? Až bude něco vidět, tak se přijdem podívat – hlas rodiny byl vyslyšen, v loni (2010), pouze jednou.

Hubbleův kosmický dalekohled zjevně problémy s počasím nemá, expozice dělá vysoko nad naši atmosférou. Existují však místa na zemském povrchu, kde je radost udělat nádherně prokreslený barevný obrázek z vesmíru. Ale jsou i místa, kde čekání na hezkou oblohu je nekonečně dlouhé…

Jasných nocí ubývá a tak nezbývá, než se přizpůsobit. Blíže Pohled na oblohu . Nic na plat, k astrofotografii stav oblohy patří, všechno se vším souvisí, a tak  světelné  znečištění, mlhy, opary mi budou komplikovat nejvíce kvalitu rozlišení astro-expozice po celý rok. Expozice jsem tedy posunul do oblasti mlhy, kde jsem dříve moc nefotil, zkouším a testuji…

Jen zopakuji : Každá změna počasí, přinese změnu průhlednosti oblohy, změnu teploty a změnu relativní nuly (0,00mm) na mechanickém odečtu dalekohledu. Spojením pojmů počasí (obloha) vše vyhodnocuji – mám-li vůbec fotit, jak dlouho, jaký objekt a co navolit na fotoaparátu. Ostrou expozici astrofotograf  ovlivnit může,  ale počasí(obloha)? Co tedy stojí za úpěšností kvalitní expozice RAW?

Je jasné, že na mé stupnici, kdy obloha bude 5 z 5 – kvalitní rozlišení expozice s detaily asi moc nebude. Pakliže se situace nezmění : čímž se asi smůla přilepila na paty, a  stupeň 5 z 5 zůstane – jakékoliv „lepší“ nastavení fotoaparátu pro kvalitnější expozici (ISO, čas a počet expozic)  Vám bude platné, obrazně řečeno – jako když dáte mrtvému zimník. A obráceně : situace se změní, čímž se asi štěstí obrátilo čelem, a 5 z 5 se zlepší na stupeň 3 z 5, což už je velké zlepšení pro kvalitu expozice – tady je okamžik, kdy ještě můžeme sami přispět k vylepšení  a to citlivým nastavením fotoaparátu (ISO, čas a počet expozic). Hlavní prioritou zdařilé expozice RAW ve zdejších podmínkách však zůstane :

  • buď kvalitní expozice je, máte štěstí na počasí (oblohu) nebo není,  máte smůlu.

Popsat vyhodnocení kvality expozice s oblohou jen tak, není to pravé ořechové. Jako vždy – jdu do ukázek, do obrázků s popisem.  Ilustrační obrázky „fotogenické“ mlhoviny  M42 (obloha 2 – 3 – 4 z 5),  jsou upraveny naprosto stejně – technikou Astro-Juste až do bodu KAL-OBJEKT bez dalších úprav. Výsledek finální kombinace se dozvíte v ukázkách.  Časem přidám méně kontrastní obrázek, aby bylo porovnání viditelnější.

Obloha a expozice ukázka

Á propó – pro astro-obrázky jsou důležité dvě hlavní věci :

  • Kvalita expozice je hlavně o štěstí na počasí(oblohu) -  být na správném místě a včas.
  • Ostrá expozice nebo relativní nula (0,00mm)  – je o pečlivosti fotografa.

Velká mlhovina v Orionu M42 – v HDR je zde. Bicolor a Tricolor v galerii Astrofantazie.   Článek o vzniku expozice – najdete zde.

.