Okuláry | AstroFoton.cz
zpět

Zpět na informace

Okuláry

Zapátral jsem  v minulosti po „náčiní“ tehdejších astronomů. Zajímalo mě,  jak to vlastně všechno začalo…

Musím několikrát smeknout, s jakým vybavením učinili významné objevy. Na začátku byli pozorovatelé noční oblohy odkázáni na zrak a velkou představivost. Už v roce 150 n.l. řecký astronom Ptolemaios popisuje 48 souhvězdí, názvy jsou odvozeny od postav z bájí. Hluboká jižní obloha byla zatím velkou neznámou.  Zbytek souhvězdí byl zanesen do map později s názvy předmětů a exotických zvířat.  Počet souhvězdí se dnes pohybuje na čísle 88. Galileo Galilei ( GG) je spojován s prvním dalekohledem – tzv.Galileovým. Zjistil jsem, že se vlastně jedná o dalekohled tzv. holanský, vyrobený v Middleburku  ( Holansko)  asi v roce 1608 Janem Lipersheynem. Prý, když se GG dozvěděl o existenci tohoto dalekohledu, sestavil si jej z dostupných čoček ( zvětšoval 4x) a užíval ho jako vlastního vynálezu. Později se GG sám naučil čočky brousit a leštit. Už v roce 1609 zhotovil dalekohled s osminásobným zvětšením. Ať to bylo jak bylo, je pravda, že GG ho používal  jako první k astronomickému pozorování a jako první o vlastním pozorování dělal písemné záznamy. Byly to počátky moderního výzkumu hvězd. V roce 1610 nachází čtyři Jupiterovy měsíce – Io, Evropa, Ganymedes, Callisto ( tzv. Galileovy měsíce). Asi by byl GG nadšený, kdyby se mu dostal do ruky dnešní dalekohled. Základní funkce dalekohledu jsou stále stejné, jen se vylepšují a zdokonalují:

  • Přiblížit vzdálené objekty
  • Soustředit více světla na oční pupilu
  • Zvětšit rozlišovací schopnost oka

Víte, že

objektiv dalekohledu je výhodněji nazývat relativním otvorem, protože přesný výpočet světelnosti je dost složitý.

Víte, že

světelnost objektivu hraje velkou úlohu. Už průměr objektivu 50mm má 40x větší plochu, než lidské oko.

Víte, že

zvětšení u objektivu 50mm je omezeno i neklidem ovzduší, někdy i 50x je už maximum (teoretické max. 100x).

Víte,že

příliš malé zvětšení oko nezužitkuje,  pupila větší než 5mm.

Víte, že

při velkém zvětšení je pupila tak malá, že neodvede do oka množství potřebného světla,  pupila pod 0,5mm.

Víte, že

naše oko s průměrnou zornicí okolo 4mm má nejradši , když přicházejí paprsky světla do oka co nejrovnoběžněji,  tedy pupilu 4mm.

Víte, že

brýle na oči se začaly používat ve 13.stol. Zhotovil je ital S.Armanti.

Jaké okuláry v praxi použít?

  • Vystačíte s třemi hodnotami -  pupily  4 – 2,5 – 1,0mm .

Doslov

Graficky jsem upravil tabulku pro výběr okulárů, kde si můžete jednoduše porovnat, který okulár by byl optimální pro Váš dalekohled. Vzhledem návaznosti na článek  Okuláry a světelnost dalekohledu,  je tabulka nově rozšířena o průměry objektivů – 350mm a 400mm.. Tabulka od průměru objektivu 25mm až 400mm na staženi  – jpg : Okuláry-tabulka 25- 400 Okuláry-tabulka 25- 4002005 .

Tabulka je informativní v celém rozsahu a je pochopitelné, že relativně extrémní zvětšení na daný průměr dalekohledu v praxi nelze použít. Jen jsem chtěl vizuálně porovnat hodnoty a jejich násobkový vzestup. Přeci jenom v tabulce lze rychleji vyčíst možnosti daného dalekohledu.  Někde jsem četl “ vybrat dobré a kvalitní okuláry je umění“. Ve skutečnosti to vypadá na rovnici :

  • 100% pro pozorování  =  50% dalekohled  a  50% okulár.

.