Pohled na oblohu - Bortleho stupnice | AstroFoton.cz
zpět

Zpět na informace

Pohled na oblohu – Bortleho stupnice

V Čechách už prakticky temná noční obloha vymizela a je už opravdu úplně jedno, zda-li je letní nebo zimní. Kvalitu tmavosti oblohy neměřím zatím nejobjektivnější metodou – v  magnitudách na čtvereční úhlovou vteřinu přístrojem Sky Quality Meter – což by bylo asi nejlepší, ani nepoužívám k určení tmavosti oblohy devítibodovou Bortleho stupnici – hrubý odhad světelného znešištění oblohy, podle zrakové možnosti pozorovatele.  Pro velký obsah informací,  Bortleho stupnice neuvádím – na internetu je v různých překladech.

Co používám a proč?

V článku,  Meridián a pozice, popisuji osobní pocit při pohledu na zdejší oblohu – pohled z trychtýře, mlha přede mnou, mlha za mnou. V Bortleho stupnici -  úrovně devět, osm, sedm a šest,  se mě moc netýkají. První tři úrovně neznám, možná třetí jsem „kdysi viděl“ a prý jsou u nás nedostupné.  Při  astro-expozici se možná pohybuji mezi čtvrtou a pátou úrovní  Bortleho stupnicí -  při jasné obloze. Problém s určením nastane v okamžiku příchodu mlhy nebo oparu :

  • Přes mlhu se nedá určit úroveň.

Proto jsem začal uvažovat, jak upravit a zpřesnit pohled na oblohu, abych mohl dělat vyhodnocení astro-expozice vůči obloze. Tady nastal problém s definicí – obloha není počasí a počasí není obloha. Pro mé poznámky potřebuji  pohled na oblohu se vším všudy -  provázanost je veliká. Podrobněji na  Počasí- obloha.

Celou stupnici jsem si tedy zjednodušil a upřesnil tam, kde mě nejvíce trápí. (UP  -  Změna od 23.03.2011,  zpřesňuji měření jasu oblohy přístrojem  Sky Quality Meter SQM -LMag.oblohy.)

  • Pět mlhavých stupňů, 1-5 z 5.

Obloha

  1. Jasno – Mléčná dráha…
  2. Jasno, opar 5-15%, viditelné velké množství hvězd…
  3. Jasno, na 25% mlha, viditelné seskupení hvězd…
  4. Jasno, na 50% mlha, vidět jsou ještě hvězdy…
  5. Jasno, na 75% mlha, vidět už jen velké hvězdy…

Jasno ve stupnici je pomyslné – při pohledu na zdejší oblohu a je uvedeno u náhledu obrázku ( obloha 1-5 z 5).  Subjektivní hodnoty, udávané u náhledů astro-obrázků – nejsou  pro celou oblohu, ale jen pro fotografovaný objekt a jeho blízké okolí.

Přikládám ještě informaci o fázi Měsíce, který rovněž ovlivňuje kvalitu expozice a je uveden u náhledů v procentech. Schéma fáze Měsíce – možnost staženi obrázku.

Měsíc
1.    Před úplňkem        0,0 až na +99,9%.
2.    Měsíc v úplňku 100%.
3.    Po úplňku         – 99,9  až  k        0,0%.
4.    Měsíc v Novu       0%.

Ukázka expozic

Porovnání expozic v různém stupni oblohy.  M42 – Velká mlhoviny v Orionu, kterou vyfotil  H.Draper už v roce 1880 (jako první mlhovinu vůbec), se mi shodou okolností pro porovnání zrovna hodí. Článek o vzniku expozice M42 – najdete  zde. Ukázka oblohy  2-3-4 z 5,  ISO 800 a 8min. Celé pole 98′x65′.

obloha-2z5 obloha-3z5 obloha-4z5

.

Pro porovnání expozic jsem ještě připravil méně výraznou galaxii  NGC4236,  ISO 800, 8min. Ukázka oblohy 2-3-4 z 5, kterou jsem dodatečně dofotil. Detail přibližného pole 35′x23′.

obloha-3z5-ngc4236 obloha-4z5-ngc4236 obloha-5z5-ngc4236

.

Závěr

V místních podmínkách, větší tmavost noční oblohy asi ovlivnit opravdu nejde, s tím jsem se jednoduše smířil  a nestěžuji si -  může být hůř. Naopak, kdyby by bylo komu, tak bych si postěžoval na velmi časté mlhy, které si lehnou v údolí a leží s různou propustností – snažím se tedy rychle si zvyknout. Postěžoval bych si i na změny počasí – radši se prakticky přizbůsobím.  Proč?

  • Protože bych opravdu moc expozic neudělal.

Článek s výsledky jednotlivých expozic při obloze 2-3-4 z 5 – zpracování Astro-Juste, 3x po třech expozicích  Obloha a expozice. Související článek  Pohled na oblohu optikou - seeing. Porovnávací data před a po expozici  Měření  0,00mm v čase. Měření světelného znečištění jasu oblohy  přístrojem  SQM-L.

.