Pohled na oblohu optikou - seeing | AstroFoton.cz
zpět

Zpět na informace

Pohled na oblohu optikou – seeing

Nejde dobře zaostřit – co s tím?… Scéna noční oblohy je tedy asi mimořádně velmi špatná – hvězdy doslova blikají, obraz se hodně chvěje, je rozmazaný a bez detailů, řečeno odborně : Seeing -  Very poor, scale V. Přeloženo :  vidění -  velmi špatné, stupeň římská V. Situaci máme popsanou, dokážeme určit i její kvalitu, takže se vraťme k otázce.

Co s tím?

Jednoduchá odpověď : pokud byste rádi udělali nějaké astro-expozice – bohužel máte smůlu, hvězdy budou jako fotbalový míč a pokud chcete pozorovat planety dalekohledem – bude lepší, když si půjdete lehnout.

Dvě ukázky galaxie  M94.  Popisy jsou u obrázků.

m94-5z5-350da m94-3z5-550d

.

Běžná noční scéna

Scéna v příkladu není určitě normální, ale v poloviční podobě  (3.stupeň)  je docela běžná. V poloviční podobě může být zcela minimální a  nepostřehnutelná,  -  pokud neděláte zrovna astro-expozice dlouhým ohniskem, nebrouzdáte po obloze velkým dalekohledem, nemáte ve výtahu okulár velkého zvětšení nebo přímo nepozorujete planety. Pozorovací kvalita a její podmínky jsou opravdu nevyzpytatelné – všechny stupně se mohou třeba prolínat do průzračné nebo mlhavé noci. A kdyby někoho napadlo a začal si myslel : bude jasno – super pozorování nebo bude mlha – nic moc podmínky, tak tady opravdu taková pravidla neplatí.

  • Pro opravdu běžné pozorování objektů vesmíru, mlhovin a galaxií,  není seeing zas tak důležitý – rozhodující je průzračnost atmosféry.

Atmosférický seeing

Seeing ( česky – vidění ) – určení kvality pozorování hvězd, jsem si přeložil – pohled na oblohu optikou. Proč? Protože seeing - je anglické slovo, vidění - může být i třeba noční můra a pozorovací stupeň bez optiky dalekohledu – neodhadnu.

Co je příčinou?… Vzduch kolem nás – zaručuje život, ale vzduch jako optický člen – pro astronomii, asi noční můra. Klidné ovzduší je opravdu vzácné, většinou ovzduším hýbou teplé a studené vzdušné proudy v různých výškách – atmosferické turbolence. Každá změna počasí,  s příchodem nové fronty – zamíchá stupnicí. Neklid ovzduší se projevuje i od země ( sálající teplo ) – nepříznivě pro astrotechniku a při pohledu nad horizont.  Dnes jsou uznávané dvě stupnice pro množství atmosferické turbulence viditelné jako blikání hvězd a deformace obrazu v dalekohledu – Antoniadiho stupnice, Pickeringova stupnice ( v jemnějším podání ).
Eugene Michel Antoniadi – řecký astronom narozen v roce 1870, působil ve Francii, kde studoval planety, zemřel roku 1944 – Antoniadiho stupnice byla určena jako základní měřící systém pro určení kvality pozorování hvězd (tzv. seeing)  a je používána astronomy na celém světě. Prý se nechá i tipnout kvalita pozorování  jen pohledem na oblohu. To se mi však nedaří, obvykle se netrefím – stupnice je 5-ti stupňová :

Stupnice – Tabulka

I. – velmi dobrý (Very good) – dokonalá viditelnost, stabilní obraz
II. – dobrý (Good) – mírný neklid s okamžiky klidného obrazu trvajícími několik sekund
III. – střední (Moderate) – střední viditelnost s větším chvěním vzduchu
IV. – špatný (Poor) – špatná viditelnost s neustálým silným vlněním vzduchu
V. – velmi špatný (Very poor) – velmi špatná viditelnost, velké chvění vzduchu nedovolující zaznamenat podrobnosti objektu

Tabulka přejata z Wikipedie – bez úprav.

Tipy pro běžnou noční scénu

Jenom zíváte a nešli jste si už lehnout?…  Děláte dobře, články se mají číst až do konce – mám dobrou zprávu, takový jednoduchý tip, co můžete použít :

  • Při špatném seeingu (pohledu na oblohu optikou) – počkejte, zda-li se situace nezlepší o nějaký ten stupeň. Pozor, aby jste znovu neusnuli – může to být i k ránu, před východem Slunce.
  • Pro astro-expozice objektů vesmíru ( mlhoviny a galaxie), zkuste změnit objekt blíž k zenitu  -  bývá tam lepší stupeň nebo použijte menší průměr dalekohledu – větší  průměry optiky jsou někdy více náchylnější na vzdušné vlnění.
  • Pro pozorování můžete velký průměr objektivu  zaclonit  přiložením kartonu s menším otvorem -  sice se rozlišení zmenší, ale aspoň něco uvidíte.

Závěr

  • Pohled na oblohu optikou 130f6 a 80f6 - seeing, zatím neřeším, ani jeden ( vakum, ventilátor), ani druhý ( pohled na oblohu optikou ) – prostě mě to při expozici tolik  netrápí.

Přeji štěstí, při pohledu na oblohu optikou.

Související článek  Pohled na oblohu.

.