Připravuji - potřetí | AstroFoton.cz
zpět

Zpět na informace

Připravuji – potřetí

Říká se : do třetice všeho dobrého – Připravuji po třetí. Nevím, zda-li pořekadlo mě pomůže nastartovat a napsat ožehavé téma – ostrost, ostření a přeostření. Téma není nikterak složité – možností úprav a tedy i variant výkladu, při dnešním pokroku, je spousta. Opravdu není problém vylepšit svoji sestavu dalekohledu k dokonalosti a tedy i k jisté automatičnosti ovládání, počínaje zaostřením, přeostřením a zpracováním – nemusíte se o nic starat a jen čekáte, až Vám displey notebooku ukáže hotový a sloučený astro-obrázek.

Osobně zůstávám u klasického způsobu – s fotoaparátem, bez pomocných programů a bez PC - jakou si romantiku neopouštím, ale snažím se jí jen vylepšit. Z ostření, přeostření zas takovou vědu nedělám a opravdu to bohatě stačí, ale...

… Ale je třeba znát souvislosti. Tak jako u astro-výkresů, v příspěvku Připravuji podruhé,  mě uvedl do pohybu názor na mechaniku ostření (Helicar-focuser), tak i zde jsem kdysi hledal informace a našel taky rozporuplné otázky. Tyhle „titulky“, jak jsem jim začal říkat, budou asi průvodci článků. Třeba – není zbytečné si hrát s přesným zaostřením, když za chvilku se ostrý obraz zase rozostří? Docela pisatele chápu, taky mě to připadá docela zbytečné, ale…

… Ale,  když kouknete na RAWy,  zjistíte,  že třeba z osmnácti expozic máte třetinu s detaily, třetina je bez detailů a třetina je s hvězdami, jak fotbalový míče.
Co s tím a kde hledat chybu? Vysvětlení je několik a budu-li mít jasno u své sestavy, tak odpověď může být i taková :

  • První třetina expozic s detaily – dobře zaostřená při velmi temné čisté (průhledné) obloze.
  • Druhá třetina je bez detailů, tak tady je jedna z možností – zhoršila se asi průhlednost oblohy.
  • Třetí třetina s hvězdami, jak fotbalový míče – velké změny  počasí(oblohy) a tím rozostření.

Přeci jenom, znát svůj dalekohled, stanoviště  a souvislosti, proč se tak děje – není nikdy na škodu.  Snad na nic nezapomenu a pokud ano, dejte vědět, dopíšu nebo upravím. Pointa všech článků o ostrosti, ostření a přeostření expozice, by měla mít zase tento podtext :

  • Jednoduše, rychle a prakticky.

.

Související nápady článků  Připravuji – poprvé Připravuju – podruhé.

.