Šum v astrofotografii | AstroFoton.cz
zpět

Zpět na informace

Šum v astrofotografii

Už je pár týdnů po volbách, každý si dobře pamatuje reklamní kampaně kandidátů – letáky plné nové vize a slibů do budoucna. Abych nebyl spojován s tímto fenoménem, upozorňuji, že články nejsou reklamní kampaň pro vyšší verzi techniky Astro-Juste,  ale pouze přiblížení k problémům vznikajícím při zpracování obrázků s astro-tématikou.

Kromě DSS a Adobe Photoshop nepoužívám jiné programy. Proč?  Jsou dva důvody : První, protože mi to bohatě stačí a druhý, nemám tolik času se zase něco učit a zkoušet.

Kolem astrofotografie jsem probral Letadlo, Velikost hvězd, Barevnost hvězd, Objekty v obraze vrstvou, Objekty v obraze maskou a další bude nepřítel astrofotografie číslo jedna – Šum. Při malém množství expozic a vyšším nastavení ISO je šumu poměrně hodně, a ještě naroste zesvětlením objektu. Pro sametový a jednotný vzhled obrázků postupuji ve dvou expozicích KAL-POZADÍ a KAL-OBJEKT, kde se snažím šum eliminovat.  Zbytek dolaďuji  po sloučení  KAL-CELEK. Je-li potřeba, šum upravuji  v DPP (Digital Photo Professional – součást dodávky Canonu) – jednoduché ovládání a přitom extra účinné.  Snad se mi časem podaří vymyslet vhodnou kombinaci v Adobe Photoshop pro Nástroj Štětec  / BrushTool.  Název už mám – MED.

Témata ukázek mají jedno společné :  Nástroj Štětec  / BrushTool

  • Tento nástroj vesele používám při všech úpravách.
  • Práce je jednoduchá, rychlá a tvořivá...
Šum ukázka

.