Tónování HDR v astrofotografii | AstroFoton.cz
zpět

Zpět na informace

Tónování HDR v astrofotografii

Tónování HDR v 32bitech je úžasná věc -  řešení klasických problémových situací, kdy rozdíl dynamiky mezi světlem a stínem čip nepojme. Převod HDR obrazových dat s nízkým dynamickým rozsahem se nazývá tonemaping, řečeno česky – přepálená obloha a popředí utopené v temnotě. V dnešní grafice je spousta možností,  jak dynamice trochu pomoci - stíny/světla, tmavá/světlá, prolnutí mezi vrstvami, 2x expozice atd.

V minulých verzích Photoshopu úprava v HDR spočívala v přípravě fotografie s daty pro stíny a s daty pro světlo. Scénu nafotit dvakrát mě nebavilo, tak jsem zkoušel na jednom snímku obojí, což mi je známé - technikou Astro-Juste, tj. Expozice 2x. Testy proběhly v duchu, zda-li by se HDR nehodilo hlavně pro astrofotografii (podsvícení a dynamika). Přiznám se – pracnost mě odradila. Ve verzi Adobe Photoshop CS5 se však složitost změnila na „procházku růžovou zahradou“ – nevěřte, dělám si srandu…  Popisovat to bude těžké, ale jedno je jasné, že se musíte obrnit trpělivostí a tu třešničku na dortu, se vším všudy, doslova vypilovat – a věřte,  teď si srandu nedělám, jde to…

Tip a na co si dát pozor?

  • Astrofotografii máte hotovou a ještě by to něco chtělo. Ten okamžik je právě tady, HDR tedy dělám úplně nakonec.
  • Příprava astrofotografie pro tónování HDR je důležitá. Není dobré zbytečně moc přeexponovat světlé oblasti.
  • Dobrý tip – před HDR si obrázek připravím křivkami – tak akorát a je-li to moc, vrátím se.
  • Klasické obrázky jsou při HDR někde jinde, proto u astro-obrázků některé jezdce vůbec nepoužívám.
  • Opatrně Záře okraje. Gama a Expozice neupravuji vůbec.  Detaily záleží na astrofotografii. Barvu dělám velmi opatrně.  Křivka, tónování a histogram je bomba, ale je potřeba decentně.
  • Pozor na hvězdy – narostou i při jemné manipulaci s jezdci. Hvězdy je dobré izolovat a když náhodou narostouupravit maskou (2x expozice).
  • Každá astrofotografie je jiná – HDR se nedá v plné síle použít na všechny…
Tónování HDR ukázka

Navazující článek o barevnosti astrofotografie   Bicolor a Tricolor

.