Úpravy redukcí pro okuláry. | AstroFoton.cz
zpět

Zpět na informace

Úpravy redukcí pro okuláry

Myšlenku pro tento článek nosím v hlavě přes týden. Dnes jsem se těšil, že si sednu a dám článek na web. Ejhle, už 5minut tady sedím a „čučím“ na obrazovku – myšlenku né a né si vybavit. Možná by bylo lepší napsat článek v bodech, bez omáčky a přidat pár obrázků, ale to by se mi moc asi nelíbilo. Odborného povídání je na internetu dost, proto se snažím články odlehčit -  trochu „vtipu“, trochu nějakou zajímavosti a lehce sklouznout k danému tématu.
Pořád nic…
Nemohu ani posoudit, zda-li čtení na mém webu je dobré, či špatné. Provádím jen vlastní informační analýzy zahrnující rozbory informací získaných na základě praktických zkušeností nebo rešerší, které dodám sám… móc dobrá věta…
Pořád nic…
A teď vážně ze  „zákulisí“.  Když napíšu, že manželky mají vždycky pravdu – nemusím už nic dodávat (co bychom si nalhávali). Ano, při čtení nového příspěvku, pozornost  soustředím na moje druhé „já“ a pokud se manželka na nic nezeptá – je to dobrý. Pokud mi řekne : „tak tomu teda nerozumím“, neptám se proč a okamžitě upravuji…
Jo, mám to…
Všichni si upravujeme sedadlo, pás a volant řidiče, abychom se cítili při řízení vozem pohodově a bezpečně. Je to jaký si standard, který k této civilizační „zábavě“ patří – banální věc. Přesně takhle vypadá můj další příspěvek, který zapadá do tématu Výkresy pro astrotechniku rok 2005 - Úpravy redukcí pro okuláry.  Vlastnoručně vyrobený duralový dalekohled s taťkovou optikou (zrcadlo 200mm) -  úžasné první přiblížení vesmíru. Protože mám radši pozorování s okuláry většího průměru, tak mě brzo začalo vadit stálé přeostřování, kolečkem sem a tam – okuláry  2″ na 1,25″ . Budu-li porovnávat značky nižší a vyšší řady okulárů, tak tady mohu potvrdit – fakt velký rozdíl. Nižší řady mají velké rozdíly – tzn. při výměně okulárů, stále přeostřovat ( 1-3mm rozdíl v 1,25″). Vyšší řady jsou na tom lépe a v navržených řadách opravdu sedí – tzv. jsou parfokální.. Je to sice blbost, kvůli které se nezastřelím, ale přesto nechápu proč, třeba jedna značka nemá okuláry srovnané v řadách i  mezi průměry 1,25“ a 2“.

Naměřené hodnoty

 • TV 1,25″ – okuláry jsou stejné v řadě – parfokální.( TV-Tele Vue z roku 2004)
 • TV 2″ – okuláry jsou stejné v řadě- parfokální (TV z roku 2004)
 • TV 2″ na 1,25″ – podle použité klasické redukce rozdíl 10-11mm (z roku 2004). Po úpravě redukce-Juste - bez přeostřování.
 • TV zoom 8-24 – nesedí  (z roku 2004) – rozdíl v řadě 1,25″ a zoom 1,25″, utopení 5mm. Po úpravě redukce-Juste – bez přeostřování.
 • Okulár Meade s osvětlenou záměrnou osnovou pro náhled na pointaci CCD – utopení okuláru o 17mm (z roku 2004). Řešení jiným nástavcem – pouze pro CCD a okulár s křížem – bez přeostřování.

Úpravy redukcí TV  pro pozorování

Postup jednoduchý, trochu trpělivosti neškodí a je to na stálo.

 1. Pokud budete jen pozorovat, vycházíme u TV vždy z nástavce na řadu  okulárů 2′ .
 2. Zaostříme na  okulár 2“ -  u zrcadlových dalekohledů využijeme předního kříže a u čočkových dalekohledů si nasadíme objímku se čtyřmi nebo šesti paprsky – vytvoří se difrakční kříž na hvězdách – základní kalibrace.
X 0,00 + 0,00
 1. Řada TV 1,25“  a  2“ není parfokální, proto se upravuje jen redukce z 2′ na 1,25“ - viz. výkres.
 2. Pro TV-Zoom okulár  používám další samostatnou redukci – velký rozdíl, utopení 5mm, viz. výkres.
 • Pozor, bude-li větší časový odstup, půl hodina i více, mezi zkouškou ostrosti obrazu nástavců a okulárů – doporučuji provést základní kalibraci pro řadu 2“ znovu – opravdu záleží na počasí(obloze).

Úpravy pro jiné okuláry

Rozměry redukce – Juste na výkresech jsou pro TV. Pokud byste chtěli realizovat úpravu redukcí pro jiné značky, tak doporučuji zjistit si pár informací a po případě něco upravit :

 1. Bude-li třeba upravit okuláry v řadě 1,25″, stačí pouze vyrobit kroužky potřebné síly na průměr 1,25″ a zalepit. Viz. kresba na výkrese.
 2. Kolik je rozdíl okulárů 2″ na 1,25″.
 3. Kolik je potřebná hloubka otvoru 1,25″ k filtru. Rozměr pro TV je min 32mm, viz. výkres. Jde o to, aby při našroubování filtru okulár nedopadl a nezarazil se o sklo filtru.
 4. Kolik bude délka drážky v nástavci diagonálního zrcátka pro šroub na dotažení okuláru -  budoucí poloha redukce.
 5. Vzhledem k dalším výkresům, které budu dávat na web,  se vyplatí udělat kalibr na závit pro filtr 48 x 0,75mm.

Máte-li vše pod kontrolou, tak do práce… Pokud všechno dávno máte a nebo je to pro Vás blbost, která za tu práci nestojí – tak se omlouvám,  klidně dál relaxujte…

Úpravy redukcí pro okuláry na stažení – zip :

Úprava-redukce-okuláru Úprava-redukce-okuláru2005

.

Související článek   Nástavce na zámek s T2

.

Astro-tipy pro výrobu a opravy

.