Zpracování mozaiky v Adobe Photoshop | AstroFoton.cz
zpět

Zpět na informace

Zpracování mozaiky v Adobe Photoshop

Plán další mozaiky emisních mlhovin IC1848 a IC1805 nakonec dopadl jinak, než jsem si naplánoval. V článku Kdo si počká, ten se dočká se dozvíte něco z průběhu samotné expozici – je to o představách, pocitech a skutečnosti u astrofotografie.

Mozaiku emisních mlhovin IC1748 a IC1805 jsem si zmapoval dalekohledem Lomojuste 80/f4,8. Zklamání však bylo veliké, plánované čtyři obrazy s 10% ořezem a 20% překrytím do mozaiky nestačily na celou kompozici a šest obrazů kvůli  nevyzpytatelnému počasí,  při mé pozici – práce na několik let. Protože se mi nechtělo roztahovat kompozici tak dlouho, rozhodl jsem se přehodnotit zpracování, kde jsem viděl rezervy. Upozorňuji :

  • Rozložení obrazů pro expozici a složení obrazů – ruční práce bez použití pomocných programů.

Změny postupu astrofotomozaiky

Změním postup, takže nezpracuji před složením všechny obrazy Technikou Astro-Juste až po obraz KAL-CELEK, ale jen navzorkuji, složím mozaiku a celé nakonec projedu Technikou Astro-Juste.

Tak postupně….  Když udělám navzorkování nebo-li kalibraci všech základních obrazů perfektní až do krajů, nemusím ořezávat. Zachování celého pole obrazu bez ořezů by mi pomohlo snížit překrytí obrazů z 15-20% na 8-10%. Hodnota je dost malá pro ruční najetí souřadnic a bylo mi jasné, pokud se netrefím, budou mi chybět u přechodu části obrazu. Pro mozaiku si normálně spočítám souřadnice jednotlivých obrazů, které se po natočení sice změní, ale už je neřeším, přeci jenom 15-20% je dost velké překrytí. Pro hodnotu překrytí 8-10% jsem musel provést detailnější teoretické zpracování souřadnic hlavně v ohybu přechodu, tzn. natočení fotoaparátu. Než jsem začal naostročtyři nástřely obrazů mozaiky pro kontrolu, kupodivu docela seděly. Pro informaci uvedu velikost jednoho obrazu je 199′x133′ a bez překrytí obrazů má rozměr 398′x266′. Velikost mozaiky v konečné podobě je 340′x255′, což na výšku je fakt dost těsné. Po přehodnoceni mozaiky z RGB na H-alfa jsem využil i otočnou 360°stupnici na zámku, takže po vizuální kontrole, přehození druhého fotoaparátu s filtrem Ha7, nebyl problém s ustavením polohy. Postup složení a zpracování mozaiky najdete ve skenech níže…

Protože díky špatné poloze a zdejšímu počasí fotím jednou za čas, nedělá mi problém na jednom obrázku z vesmíru vše dělat  ručně, ba naopak. Proto třešničkou na dortu astrofotografie je pro mě možnost ručně si složit a zpracovat mozaiku.

  • Škoda, že astrofotomozaiky nejsou každý měsíc…

.

Zpracování mozaiky

.