Pár slov | AstroFoton.cz

Pár slov…

Kapitola I. Vzpomínka

Pro množství různých aktivit jsem se moc v astronomii „nepotatil“. Taťka už není mezi námi dvanáct let. V letošním roce 2010 by oslavil své devadesáté narozeniny. Měl moře zájmů, šedesát let však byl oddán hlavně astronomii a fotografii. Když v roce 2003 byl Mars blízko naší planety, oprášil jsem Newtony a zavzpomínal na naše společné pozorování noční oblohy.

Vůbec mě však nenapadlo, že z nevinného koukání se dostanu až k internetu, kde budu prezentovat své „obrázky z vesmíru “.

Kapitola II. Vybavení

Příchodem digitálních fotoaparátů mi pouhé pozorování nestačilo. Byl to silný motiv pro další inovaci. Získanou praxi na Newtonech jsem zužitkoval na „čočkové  sestavě“. Mnoho studií, nákresů pro triplety od firmy Lomo. Spousta práce, desítky zkoušek a testů, úpravy a ladění montáží. K pozorování jsem se zase vrátil řešením dvou pevných pozic, místo – Hronov.  S popisem na  Vybavení.

První vesmírné fotografie vznikají teprve koncem prosince 2008.

Kapitola III. Informace

Myslel jsem si, že mám všechny trampoty za sebou, jenže došlo na zpracování snímků. Na snímcích z fotoaparátu toho moc vidět není, po sloučení jen čmouhy. Informace ohledně zpracování astrofotografií minimální. Nezbylo mi nic jiného, než se naučit základům v Adobe Photoshop a doslova se prokousat k mé představě o výsledku.

Vznik jednoduché zpracování astrofotografie pro Adobe Photoshop – Technika Astro-Juste.

Kapitola IV. Astrofotografie

Když náhodou vyjde počasí, nezradí technika, neselžu s obsluhou, nastane ta krásná chvíle se aspoň na okamžik přiblížít vesmíru a ten malinký kousíček z noční oblohy vtáhnout pomocí fotonů do fotoaparátu. Při zpracování astrofotografie nás ještě ta krásná chvíle trochu pohlcuje – zkoušíme a hledáme konečnou podobu obrázku.

Každý má představu o konečném obrázku jinou, jedno je však u všech stejné – pracnost.

Kapitola V. Fotofantazie

Pokud se vše povede, byla by škoda neudělat při zpracování astrofotografie ještě něco navíc,  trochu si pohrát s barvami a nechat volně plynout představivost. Galerie Astrofantazie a Fantazie.

Vlastně, pokud je představa a čas, tak proč ne

Kapitola VI.  Modely TT

Po zvážení  otevírám ještě jednu galerii, která sem sice nepatří, ale bylo by dost nešťastné, těch „pár“ obrázků neukázat… Pokud Vás nenadchly astrofotografie nebo moje astrofantazie, můžete zkusit tuhle možnost, obrázky z  železničního modelářství.

Podívaná pro všechny věkové kategorie…

25.02.2010 – JS